H Barty έγραψε ιστορία στη Μελβούρνη! (vids)

tn team Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2022 - 12:12

H Ashleigh Barty επέστρεψε από το 1-5 στο 2ο σετ, κέρδισε την Danielle Collins με 2-0 και έγινε η πρώτη Αυστραλή πρωταθλήτρια στο Australian Open στα τελευταία 44 χρόνια!

Έγραψε ιστορία η Ashleigh Barty, που δεν "λύγισε" από τη μεγάλη πίεση του φαβορί ούτε από την αντεπίθεση της Danielle Collins, για να νικήσει την Αμερικανίδα με 6-3, 7-6 (2) και να γίνει η νέα πρωταθλήτρια του Australian Open.

Είναι ο πρώτος Grand Slam τίτλος στην Αυστραλία για την Barty, που ταυτόχρονα έγινε η πρώτη Αυστραλή παίκτρια που κατέκτησε το Australian Open από το πολύ μακρινό 1978 και την Chris O'Neil, που παρακολούθησε τον σημερινό τελικό από τη Rod Laver Arena.

Δεν έχασε ούτε ένα σετ αυτές τις δυο εβδομάδες στη Μελβούρνη η Barty, η οποία έχασε συνολικά 30 games σε 7 αγώνες! Έχανε δηλαδή κάτι περισσότερο από 2 games ανά σετ που έπαιζε στο τουρνουά (2,14 για την ακρίβεια). Σήμερα έχασε τα περισσότερα από κάθε άλλο ματς, 9, ενώ απειλήθηκε άμεσα για 1η φορά στο τουρνουά σε ένα σετ, αφού βρέθηκε πίσω με 1-5 στο 2ο σετ.

Βρέθηκε μάλιστα 2 πόντους μακριά από το να χάσει το σετ στο 1-5, 30-30, στάθηκε όμως στο ύψος της και κράτησε το σερβίς της για να μειώσει σε 2-5. Στη συνέχεια πήρε πίσω το 1ο break για το 3-5, ενώ στο 9ο game επέστρεψε από το 0-30, για να κρατήσει ξανά το σερβίς της και να μειώσει σε 4-5.

Με νέο break ισοφάρισε σε 5-5 η 25χρονη Αυστραλή, ενώ η Collins κέρδισε ένα game μετά από αρκετή ώρα και ανέκτησε το προβάδισμα στο 6-5. Δεν πτοήθηκε η Barty, που βρέθηκε ξανά υπό πίεση στο 5-6, 15-30, αλλά βγήκε ξανά από τη δύσκολη θέση κερδίζοντας τους 3 επόμενους πόντους για το 6-6. Στο tie-break η κορυφαία τενίστρια του κόσμου κυριάρχησε, έχασε μόνο 2 πόντους και με ένα εντυπωσιακό passing shot "κλείδωσε" την πολύ σημαντική αυτή νίκη, έπειτα από 87 λεπτά αγώνα.

Η Barty τελείωσε τον αγώνα με τον 30ό winner της. 10 απ' αυτούς ήταν με άσους, ενώ είχε και 22 αβίαστα λάθη. Με 17 winners και 22 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε τον σημαντικότερο αγώνα της ζωής της η Collins, η οποία από μεθαύριο θα μπει στο Top 10 για 1η φορά στην καριέρα της.

Η Barty, η οποία παραμένει σταθερά στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης από το τέλος του 2019, κατέκτησε τον 3o Grand Slam τίτλο της καριέρας της και πλέον έχει κερδίσει Slam σε όλες τις επιφάνειες! To 2019 είχε κερδίσει το Roland Garros και το 2021 το Wimbledon.

Αυτός ήταν ο 15ος τίτλος στην καριέρα της 25χρονης Αυστραλής (15-6 σε τελικούς), που παραμένει αήττητη στη φετινή σεζόν, έχοντας 11 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και ήδη 2 τίτλους.