Απίθανο comeback από 0-2 για Medvedev! (vid)

tennisnews team Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου 2024 - 19:08

Ο Daniil Medvedev κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2 σετ απέναντι στον Emil Ruusuvuori, σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε λίγο πριν τις 4 τα ξημερώματα στη Μελβούρνη!

Το... ξημέρωσαν στη Rod Laver Arena Daniil Medvedev και Emil Ruusuvuori, με τον Ρώσο να μένει "ζωντανός" στο κυνήγι του τίτλου στο Australian Open, παίρνοντας τη νίκη με 3-6, 6-7 (1), 6-4, 7-6 (1), 6-0 σε 4,5 ώρες αγώνα.

Εξαιτίας των προηγούμενων επίσης μεγάλων σε διάρκεια αγώνων, αλλά και της βροχής, που καθυστέρησε την έναρξη της αγωνιστικής μέρας στο Melbourne Park, το ματς ολοκληρώθηκε λίγα λεπτά πριν τις 4 τα ξημερώματα στη Μελβούρνη!

Ο Medvedev κατάφερε να κάνει μια απίθανη ανατροπή, απέναντι σε έναν Ruusuvuori που δεν έριξε καθόλου το επίπεδό του στα πρώτα 4 σετ. Ο Φινλανδός προηγήθηκε με 3-0 στο 1ο σετ και με 3-1 στο 2ο σετ!

Ο Medvedev κατάφερε να κερδίσει τα 4 επόμενα games και να προηγηθεί με 5-3 στο 2ο σετ, όμως έχασε το break και αργότερα έχασε και 3 set points για το 6-4, με αποτέλεσμα να χάσει το σετ στο tie-break και να μείνει πίσω με 0-2 στα σετ!

Ούτε στα 2 επόμενα σετ πέρασε καλά ο Medvedev, που απώλεσε ένα προβάδισμα με double break στο 3ο σετ και από το 4-1 βρέθηκε στο 4-3, 30-40, αλλά τελικά το έκλεισε στα 10 games.

Στο 4ο σετ έχασε επίσης προβάδισμα με break και οδηγήθηκε σε νέο tie-break, αλλά αυτή τη φορά έχασε εκείνος μόνο έναν πόντο και επιβλήθηκε με 7-1.

Για να φτάσουμε στο αποφασιστικό 5ο σετ, όπου ο Ruusuvuori δεν είχε περισσότερες δυνάμεις πνευματικά και σωματικά για να αντιμετωπίσει το Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης, που με καθολική υπεροχή και ένα bagel ολοκλήρωσε την ανατροπή, έπειτα από 4 ώρες και 23 λεπτά παιχνιδιού.

Στον 3ο γύρο του Australian Open, o Medvedev θα αντιμετωπίσει τον Felix Auger-Aliassime, Νο.27 στο ταμπλό, που κέρδισε νωρίτερα τον Hugo Grenier με 6-1, 3-6, 6-1, 6-2.

Στα 5 σετ προκρίθηκε και ο Hubert Hurkacz, που ζορίστηκε αρκετά αλλά πέρασε το εμπόδιο του 18χρονου qualifier Jakub Mensik με 6-7 (9), 6-1, 5-7, 6-1, 6-3. Επόμενος αντίπαλος για τον Πολωνό θα είναι ο Ugo Humbert, που απέκλεισε τον Zhizhen Zhang με 6-2, 5-7, 6-1, 7-6 (3).