Νίκες για Nadal και Κύργιο στο Davis Cup

tennisnews team Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου 2019 - 1:16

Οι Rafael Nadal και Νικ Κύργιος ήταν ανάμεσα στους νικητές της σημερινής ημέρας των τελικών του Davis Cup. Νίκες πέτυχαν και οι Denis Shapovalov και Andrey Rublev. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.

Στην πρεμιέρα της Ισπανίας στην τελική φάση του Davis Cup, ο Rafael Nadal επικράτησε του Karen Khachanov με 6-3, 7-6 (7) και πέτυχε ακόμα μια νίκη, μετά από την πολύ καλή παρουσία του στους 2 τελευταίους αγώνες του στο ATP Finals.

Ο Ισπανός, ο οποίος συνολικά είχε μια εξαιρετική χρονιά και για 5η φορά στην καριέρα του τιμηθήθηκε με το Year-end No.1, έκανε το μοναδικό break του αγώνα στο 4ο game του 1ου σετ, όπου προηγήθηκε με 3-1. Έσβησε ένα break point για να κάνει το 4-1, έχασε 2 ευκαιρίες στη συνέχεια για να κάνει το double break, τελικά όμως η διαφορά έμεινε στο ένα break και ο Ισπανός πήρε το σετ με 6-3.

Στο 2ο σετ αμφότεροι οι δυο παίκτες είχαν από ένα break point, o Khachanov στο 8ο game (4-4) και ο Nadal στο αμέσως επόμενο, κανείς όμως δεν έκανε break. Το ματς ολοκληρώθηκε μετά από ένα συναρπαστικό tie-break, στο οποίο ο Nadal έχασε match point στο 6-5, υποχρεώθηκε να σβήσει set point στο 6-7 και τελικά πήρε τους 3 επόμενους πόντους, για να το κερδίσει με 9-7 και να "σφραγίσει" τη νίκη.

Ισοφάρισε για την Ισπανία ο Rafa, καθώς είχε προηγηθεί ακόμα μια μεγάλη μάχη ανάμεσα στον Andrey Rublev και στον Roberto Bautista Agut, με τον Ρώσο να παίρνει τη νίκη με 3-6, 6-3, 7-6 (0) και να δίνει τον πρώτο πόντο στην ομάδα του.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις που έγιναν σήμερα, ο Νικ Κύργιος έκανε ένα break σε κάθε σετ και επιβλήθηκε του Alejandro Gonzalez με 6-4, 6-4. Ο Alex De Minaur ολοκλήρωσε τη νίκη της Αυστραλίας επί της Κολομβίας, με την επικράτησή του απέναντι στον Daniel Elahi Galan Riveros με 6-4, 6-3.

Ο Denis Shapovalov έκανε το 2 στα 2 στις προσωπικές του αναμετρήσεις στο τουρνουά, κερδίζοντας τον Taylor Fritz με 7-6 (6), 6-3. Η νίκη αυτή, έκανε τον Καναδά την πρώτη ομάδα που προκρίθηκε και μαθηματικά στην προημιτελική φάση του Davis Cup.

Ο Diego Schwartzman επιβλήθηκε του Cristian Garin με 6-2, 6-2, ενώ ο Yoshihito Nishioka κέρδισε τον Gael Monfils με 7-5, 6-2, παρά την ήττα της Ιαπωνίας από τη Γαλλία, που κέρδισε το διπλό, αλλά και το πρώτο μονό, όπου ο Jo-Wilfried Tsonga έχασε μόνο 3 games από τον Yasutaka Uchiyama.