Έβγαλε έξω τον Rublev o Struff! (vids)

Jan-Lennard Struff
Jan-Lennard Struff © Roland Garros / FFT
tn team Τρίτη, 01 Ιουνίου 2021 - 18:01

Μετά από μια μάχη στα 5 σετ, ο Jan-Lennard Struff κατάφερε να βγάλει εκτός Roland Garros από τον 1ο γύρο το No.7 του κόσμου, Andrey Rublev.

Ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Jan-Lennard Struff, που απέκλεισε από τον 1ο γύρο του Roland Garros τον Andrey Rublev, κερδίζοντάς τον με 6-3, 7-6 (6), 4-6, 3-6, 6-4.

Ο 31χρονος Γερμανός, ο οποίος είχε φτάσει έως τους "16" του Roland Garros το 2019, έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στο ματς, προηγήθηκε με 3-0 και αυτό ήταν αρκετό για να του χαρίσει το 1ο σετ. Στο 2ο σετ ο Rublev ήταν εκείνος που κέρδισε τα 3 πρώτα games, όμως ο Struff επέστρεψε από το 2-5, το έστειλε στο tie-break και εκεί επικράτησε με 8-6.

Ο Rublev είχε βρεθεί και πέρσι πίσω με 0-2 σετ στην πρεμιέρα του στο Roland Garros, αλλά είχε κερδίσει τον Sam Querrey και αργότερα έφτασε έως τα προημιτελικά (όπου αποκλείστηκε από τον Στέφανο Τσιτσιπά). Έκανε την αντεπίθεσή του και ήταν καλύτερος στα δυο επόμενα σετ, κάνοντας ένα break στο 3ο και δυο στο 4ο σετ, ενώ το δικό του σερβίς δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου.

Στο αποφασιστικό σετ όμως, ο Struff ήταν εκεινος που έκανε το break πρώτος για να προηγηθεί με 3-1 και κατάφερε έκτοτε να διατηρήσει το πάνω χέρι ως το τέλος, σβήνοντας και διπλό break point στο 8ο game (4-3, 15-40).

Αυτή είναι η 1η ήττα του Rublev σε 1ο γύρο διοργάνωσης από το Cincinnati Masters του περσινού Αυγούστου. Ο 23χρονος Ρώσος, Νο.7 στο ταμπλό, θα μείνει στις 29 νίκες, φτάνοντας πια τις 9 ήττες για φέτος.

Στον 2ο γύρο του Roland Garros o Struff θα αντιμετωπίσει τον Facundo Bagnis, που δεν ανησύχησε απέναντι στον Benjamin Bonzi και πήρε τη νίκη στα τρια σετ, με 7-5, 6-3, 6-4.

Νωρίτερα, ο Gael Monfils πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη, μόλις τη δεύτερη στη χρονιά, κερδίζοντας τον Albert Ramos-Vinolas με 1-6, 7-6 (6), 6-4, 6-4. Ο 34χρονος Γάλλος είχε σβήσει ένα set point για να αποτρέψει το 0-2 σετ στο tie-break του 2ου σετ και έκτοτε ήταν αισθητά καλύτερος από τον Ισπανό.

Επόμενος αντίπαλος για τον Monfils θα είναι ο Mikael Ymer, που κέρδισε στα 5 σετ τον Roberto Carballes Baena, με 6-4, 0-6, 4-6, 6-2, 6-2.

Τέλος, την πρώτη του νίκη στο Roland Garros πέτυχε ο εκπληκτικός φέτος Aslan Karatsev, που επικράτησε του Jenson Brooskby με 6-3, 6-4, 6-4, ενώ ο Alex De Minaur επίσης δεν χρειάστηκε να παίξει επιπλέον σετ στην πρεμιέρα του, επικρατώντας του Stefano Travaglia με 6-2, 6-4, 7-6 (4).