Wimbledon: Το πρόγραμμα της Πέμπτης

 
Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς © AELTC
tennisnews team Πέμπτη, 30 Ιουνίου 2022 - 5:15

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα ανοίξει σήμερα το πρόγραμμα στο No.1 Court, αντιμετωπίζοντας τον Jordan Thompson για τον 2ο γύρο του Wimbledon.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Jordan Thompson στις 15:00 το μεσημέρι ώρα Ελλάδας, στον αγώνα που θα ανοίξει σήμερα το πρόγραμμα στο Νο.1 Court.

Θα ακολουθήσει στο ίδιο γήπεδο η αναμέτρηση της Iga Swiatek με την Lesley Pattinama Kerkhove, ενώ το πρόγραμμα στο Νο.1 Court θα κλείσει ο αγώνας του Alex De Minaur με τον Βρετανό Jack Draper.

Στο Centre Court η αυλαία της 4ης ημέρας θα ανοίξει στις 15:30, με τον αγώνα της Karolina Pliskova με την Katie Boulter. Στη συνέχεια ο Rafael Nadal θα δώσει το δεύτερο παιχνίδι του, απέναντι στον Ricardas Berankis, ενώ θα ακολουθήσει το ματς της Coco Gauff απέναντι στη Mihaela Buzarnescu.

Στα υπόλοιπα γήπεδα θα αγωνιστούν μεταξύ άλλων οι Νικ Κύργιος, Paula Badosa, Simona Halep και Petra Kvitova.

Οι αγώνες του Wimbledon μεταδίδονται στις συχνότητες του NovaSports.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης (30/06):

Centre Court (έναρξη πρώτου αγώνα 15:30)
1) Katie Boulter v. Karolina Pliskova [6]
2) Ricardas Berankis v. Rafael Nadal [2]
3) Coco Gauff [11] v. Mihaela Buzarnescu

No.1 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 15:00)
1) Jordan Thompson v. Stefanos Tsitsipas [4]
2) Iga Swiatek [1] v. Lesley Pattinama Kerkhove
3) Alex De Minaur [19] v. Jack Draper

No.2 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Paula Badosa [4] v. Irina Bara
2) Filip Krajinovic [26] v. Nick Kyrgios
3) Harriet Dart v. Jessica Pegula [8]
4) Kirsten Flipkens v. Simona Halep [16]

No.3 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Ana Bogdan v. Petra Kvitova [25]
2) Liam Broady v. Diego Schwartzman [12]
3) Daniel Galan v. Roberto Bautista Agut [17]

Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Alastair Gray v. Taylor Fritz [11]
2) Bianca Andreescu v. Elena Rybakina [17]
3) Denis Shapovalov [13] v. Brandon Nakashima

Court 18 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Emil Ruusuvuori v. Botic Van De Zandschulp [21]
2) Heather Watson v. Qiang Wang 7-5, 5-4 (θα συνεχιστεί)
3) Viktorija Golubic v. Barbora Krejcikova [13]
4) Lauren Davis v. Amanda Anisimova [20]
5) Bedene/Kwon v. Kokkinakis/Kyrgios [10]

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Claire Liu v. Alize Cornet
2) Lorenzo Sonego v. Hugo Gaston
3) Maxime Cressy v. Jack Sock
4) Magdalena Frech v. Anna-Karolina Schmiedlova

Court 15 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Ajla Tomljanovic v. Catherine Harrison
2) Greet Minnen v. Qinwen Zheng
3) Cristian Garin v. Hugo Grenier

Court 16 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Marcos Giron v. Alex Molcan
2) Panna Udvard v. Elise Mertens [24] 6-3, 6-7 (5) (θα συνεχιστεί)
3) Petra Martic v. Kristina Kucova
4) Dennis Novak v. Jason Kubler

Court 17 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Mackenzie McDonald v. Richard Gasquet
2) Sara Sorribes Tormo [32] v. Harmony Tan
3) Benjamin Bonzi v. Jenson Brooksby [29]

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.