Επέστρεψε στα ημιτελικά η Azarenka (vids)

Victoria Azarenka
Victoria Azarenka © Jimmie48 / WTA
tn team Πέμπτη, 14 Οκτωβρίου 2021 - 8:50

H Victoria Azarenka, πρωταθλήτρια στο Indian Wells το 2016, έφτασε σε μια εμφατική νίκη επί της Jessica Pegula, για να επιστρέψει στα ημιτελικά της διοργάνωσης μετά από 5 χρόνια. Στα ημιτελικά και η Jelena Ostapenko, που βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Η Azarenka πραγματοποίησε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην Pegula και την κέρδισε με 6-4, 6-2 σε 94 λεπτά αγώνα, για να επιστρέψει στα ημιτελικά του BNP Paribas Open του Indian Wells μετά από 5 χρόνια.

Η κάτοχος 2 Grand Slam τίτλων και πρωταθλήτρια στο Indian Wells το 2012 και το 2016, τελείωσε τον αγώνα με 21 winners και 18 αβίαστα λάθη. Στο 1ο σετ ανέτρεψε το 0-2, κερδίζοντας τα 6 από τα 8 επόμενα games για να το κατακτήσει με 6-2.

Στο 2ο σετ η Pegula ήταν μπροστά με 2-1, αλλά η 32χρονη Λευκορωσίδα κέρδισε τα 5 τελευταία games της αναμέτρησης και "σφράγισε" τη νίκη της και την πρόκριση στην τελική 4άδα. Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα ήταν το 5ο game στο 2ο σετ, όπου η Vika χρειάστηκε 5 break points και τελικά "έσπασε" το σερβίς της Pegula έπειτα από 7 ισοπαλίες.

Στα ημιτελικά του Indian Wells, η Azarenka θα αντιμετωπίσει την πολύ φορμαρισμένη Jelena Ostapenko, που απέκλεισε και την τελευταία Αμερικανίδα που συνέχιζε στο τουρνουά, Shelby Rogers, κερδίζοντάς την με 6-4, 4-6, 6-3.

Η Ostapenko, που τις τελευταίες εβδομάδες παίζει το καλύτερό της τένις, ολοκλήρωσε τον εντυπωσιακό της αγώνα με 51 winners και προκρίθηκε για 1η φορά στην καριέρα της στα ημιτελικά του Indian Wells. Σε 1000άρι θα είναι ο 5ος της ημιτελικός, πρώτος μετά από 3,5 χρόνια, από το Miami Open του 2018.