Τίτλος για την Ostapenko στο Μπέρμιγχαμ (vids)

tn team Κυριακή, 25 Ιουνίου 2023 - 17:48

H Jelena Ostapenko επιβλήθηκε με 2-0 σετ της Barbora Krejcikova στον τελικό του Birmingham Classic και κατέκτησε τον 6ο τίτλο της καριέρας της.

Η Ostapenko επικράτησε της Krejcikova με 7-6 (8), 6-4 σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο 250άρι του Μπέρμιγχαμ.

Αμφότερες οι δυο τους είχαν χαμένες ευκαιρίες στο 1ο σετ, αλλά καμία δεν έφτασε στο break, με την Ostapenko να σώζει ένα set point στο μαραθώνιο και πολύ αμφίρροπο tie-break, όπου τελικά χρειάστηκε το 4ο set point της και επικράτησε με 10-8.

Στο 2ο σετ η Ostapenko "ξέφυγε" με 5-1 και έφτασε 5 φορές σε απόσταση δυο πόντων από τη νίκη στο 7ο game. Η Krejcikova κράτησε το σερβίς της σ' αυτό το μεγάλο σε διάρκεια game και κατάφερε να μειώσει σε 5-4, 15-30, πριν τελικά η Λετονή ολοκληρώσει τη νίκη της στο 10ο game, έπειτα από 1 ώρα και 51 λεπτά αγώνα.

Αυτός ήταν ο 1ος τίτλος στη χρονιά για την Ostapenko, που κέρδισε τον 6ο τίτλο της καριέρας της (6-8 σε τελικούς), 2ο στο γρασίδι μετά από το Ίστμπουρν το 2021.