2η θέση στο μονό, 1η στο διπλό για την Κουκούλη (pics)

tn team Σάββατο, 19 Αυγούστου 2023 - 14:36

Η Διόνη Κουκούλη ολοκλήρωσε την πολύ καλή εβδομάδα που είχε στη Σόφια της Βουλγαρίας παίρνοντας τη 2η θέση στο μονό του MNDB Open, όπου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο διπλό.

Η Ελληνίδα τενίστρια έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και στον σημερινό τελικό της διοργάνωσης της 1ης κατηγορίας U12 της Tennis Europe, παρά την ήττα με 6-2, 6-3 από την Ρωσίδα Polina Orlova, μια παίκτρια που είναι από τις δυνατότερες στην κατηγορίας σε ολόκληρο τον κόσμο και συνολικά στην καριέρα της έχει κερδίσει τους 36 από τους 38 αγώνες που έχει δώσει στα μονά σε διοργανώσεις της Tennis Europe!

Θυμίζουμε πως για να φτάσει έως τον τελικό, η Κουκούλη είχε αποκλείσει το Νο.1 και το Νο.4 της Βουλγαρίας, τη Raya Markova (2-6, 6-2, 6-1) και την Isabella Zhecheva (3-6, 6-3, 6-3), την Ρωσίδα Zlata Durmanova (6-0, 6-2) και μια ακόμα Βουλγάρα στα ημιτελικά, την Lara Borisova, με 7-6 (4), 6-0.

Συμμετείχε στον 2ο τελικό της καριέρας της στα μονά σε Tennis Europe τουρνουά, μετά την Κάλυμνο, όπου είχε κερδίσει τον τίτλο πέρσι, 1ο σε τουρνουά 1ης κατηγορίας U12.

Επιπλέον, χθες κατέκτησε τον τίτλο στο διπλό της χωμάτινης διοργάνωσης της Σόφιας, όπου έπαιξε μαζί με την Ουκρανή Anna Shchavinska.

Οι δυο παίκτριες έχασαν μόνο ένα σετ όλη την εβδομάδα, κερδίζοντας στον 1ο γύρο τις Ilina Ilieva και Melanie Stoichkova με 6-2, 6-3, στα προημιτελικά τις Orlova και Sofiya Zakharkiv με 6-3, 6-3, στα ημιτελικά τις Korana Barisic και Raya Petkova με 5-7, 6-2, 10-8 και στον τελικό τις Karla Barzakova και Simona Popova με 6-0, 6-2.

Αυτός ήταν ο 4ος τίτλος για την Διόνη σε διοργάνωση της Tennis Europe στα διπλά (5ος συνολικά), 1ος σε διοργάνωση 1ης κατηγορίας.