Νίκη στην πρεμιέρα για την Παπαμιχαήλ

tn team Τετάρτη, 01 Ιουνίου 2022 - 23:08

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κέρδισε στα 3 σετ την Malene Helgo στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση των 60.000 δολαρίων στην Μπρέσια της Ιταλίας και προκρίθηκε στις "16" καλύτερες.

Στον πρώτο της αγώνα μετά από το Roland Garros, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισε την Malene Helgo με 6-2, 3-6, 6-1 σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες, στον 1ο γύρο του τουρνουά των 60.000 δολαρίων της Μπρέσια.

Η Παπαμιχαήλ έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς, προηγήθηκε με 4-1 στο 1ο σετ και το έκλεισε στα 8 games. Στο 2ο σετ ωστόσο η Helgo από τη Νορβηγία πήρε ένα προβάδισμα με 5-1.

Μείωσε σε 5-3 η Δέσποινα που ήταν και στο 15-30 για να επιστρέψει στο σετ, αλλά τελικά η 22χρονη Helgo, Νο.320 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, κράτησε το σερβίς της για το 6-3.

Η 29χρονη Ελληνίδα, Νο.170 στον κόσμο, ανταποκρίθηκε κερδίζοντας τα 3 πρώτα games του αποφασιστικού σετ, στο οποίο "ξέφυγε" με 3-0. Μείωσε προσωρινά η Helgo σε 3-1, αλλά η Δέσποινα κέρδισε τα 3 επόμενα games και ολοκλήρωσε το ματς σε 2 ώρες και 3 λεπτά.

Στον 2ο γύρο της χωμάτινης διοργάνωσης της ITF, η Παπαμιχαήλ θα έχει μια δύσκολη αναμέτρηση με την Ουκρανή Katarina Zavatska, Νο.221 και άλλοτε Νο.103 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.