Έβγαλε "νοκ άουτ" τον Medvedev o Simon (vid)

tennisnews team Παρασκευή, 21 Φεβρουαρίου 2020 - 21:45

O Gilles Simon έχασε μόλις 4 games από τον Daniil Medvedev, για να τον αφήσει εκτός ημιτελικών στο Open 13 της Μασσαλίας.

Ο Simon κέρδισε τον Medvedev με 6-4, 6-0 μέσα σε 67 λεπτά και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Open 13.

Ο 35χρονος Γάλλος κέρδισε τους 21 από τους 23 πόντους στα πρώτα του σερβίς και αξιοποίησε τα 5 από τα 6 break point που δημιούργησε, για να φτάσει σ' αυτή τη νίκη με θριαμβευτικό τρόπο.

O Medvedev ξεκίνησε δυνατότερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1, ο Simon όμως κυριάρχησε απόλυτα στα επόμενα λεπτά, μέχρι και το τέλος του αγώνα. Κέρδισε τα 11 από τα 12 τελευταία games της αναμέτρησης.

Αυτή είναι η 3η ήττα για τον Medvedev στις 4 τελευταίες αναμετρήσεις του, με τον Ρώσο να κάνει ένα πολύ κακό 2ο σετ. Απέναντι στον Simon, έχει 3 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Στα ημιτελικά τoυ Open 13, ο Simon, ο οποίος είναι ο τελευταίος Γάλλος που συνεχίζει στο τουρνουά, θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Egor Gerasimov και Felix Auger-Aliassime.