Πρώτος στον τελικό ο Rublev (vids)

Andrey Rublev
Andrey Rublev © Corinne Dubreuil / Open 13
tn team Σάββατο, 19 Φεβρουαρίου 2022 - 18:07

O Andrey Rublev έκαμψε την αντίσταση του Benjamin Bonzi στα 3 σετ και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Open 13 στη Μασσαλία.

Ο Rublev κέρδισε τον Bonzi με 6-3, 4-6, 6-3 στον πρώτο ημιτελικό του Open 13 και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης της Μασσαλίας.

Ο 24χρονος Ρώσος, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.7 στην παγκόσμια κατάταξη, απώλεσε προβάδισμα με 3-1 στο 1ο σετ και ισοφαρίστηκε σε 3-3, έκανε όμως νέο break στη συνέχεια και το κατέκτησε με 6-3.

Ο Bonzi, που έπαιξε όλη την εβδομάδα πολύ καλό τένις, πέρασε στην αντεπίθεση και έκανε πρώτος break στο 2ο σετ, για να προηγηθεί με 4-3. Δεν κινδύνεψε στο σερβίς του στη συνέχεια και με love service game έκλεισε το σετ με 6-4 στο 10ο game.

Ο Rublev απάντησε κάνοντας γρήγορο break στο αποφασιστικό σετ, για να προηγηθεί με 3-0. Ο Bonzi αντιστάθηκε, είχε μια ευκαιρία για να επανέλθει στο 9ο game, αλλά ο Rublev επέστρεψε από το 5-3, 30-40 και υπερασπίστηκε τελικά το σερβίς του, για να "κλειδώσει" τη νίκη του, σε 1 ώρα και 52 λεπτά.

Για 14η φορά προκρίθηκε σε τελικό ΑΤΡ διοργάνωσης ο Rublev, ο οποίος θα διεκδικήσει τον 9ο τίτλο του (8-5) και 1ο μετά από σχεδόν έναν χρόνο, από τον Μάρτιο του 2021.

Θα μάθει τον αντίπαλό του μετά τον δεύτερο ημιτελικό, στον οποίο ο Felix Auger-Aliassime θα αντιμετωπίσει τον Roman Safiullin.