Στην 16άδα Rublev, Berrettini (vid)

Andrey Rublev
Andrey Rublev © Peter Staples/ATP Tour
tn team Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2022 - 11:35

O Andrey Rublev κέρδισε με 2-0 σετ τον Frances Tiafoe και εξασφάλισε μια θέση για τον 4ο γύρο του Indian Wells Masters. Στους "16" προκρίθηκαν και οι Grigor Dimitrov, Hubert Hurkacz και Matteo Berrettini.

Ο Rublev επιβλήθηκε με 6-3, 6-4 του Tiafoe στον αγώνα που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της ημέρας στο Indian Wells, για να πάρει και το τελευταίο εισιτήριο για τον 4ο γύρο του BNP Paribas Open.

Ο 24χρονος Ρώσος, που αγωνίζεται βεβαίως χωρίς τη ρωσική σημαία δίπλα στο όνομά του, έμεινε πίσω με 0-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως κέρδισε τα 6 από τα 7 επόμενα games και κατέκτησε το 1ο σετ με 6-3.

Στο 2ο σετ έκανε το μοναδικό break στο 5ο game και προηγήθηκε με 3-2. Στο 6ο game επέστρεψε από το 15-40, στο μοναδικό game που αντιμετώπισε break points στο σετ, για να το κερδίσει και αυτό με 4-2 και να ολοκληρώσει την αποστολή του στο 10ο game, σερβίροντας επιτυχώς για το 6-4 έπειτα από 70 λεπτά στο court.

Για 1η φορά στην καριέρα του θα βρεθεί στους "16" του Indian Wells o Rublev, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Hubert Hurkacz. Ο Πολωνός δεν είχε εύκολη μέρα, επικράτησε όμως του Steve Johnson με 7-6 (7), 6-3, αφού έσβησε και 2 set points στο 1ο σετ.

Ο Grigor Dimitrov έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τη γραμμή του σερβίς και "έσπασε" μια φορά στο ξεκίνημα του κάθε σετ τον Alexander Bublik, για να επιβληθεί του Καζάκου με 6-3, 6-4.

Επόμενος αντίπαλος για τον Dimitrov θα είναι ο John Isner, που πέτυχε 13 άσους και δεν αντιμετώπισε κανένα break point, στη νίκη του με 7-5, 6-3 επί του Diego Schwartzman.

Ο Matteo Berrettini επικράτησε του Lloyd Harris με 6-4, 7-5 και θα αντιμετωπίσει στον 4ο γύρο τον Miomir Kecmanovic, που απέκλεισε τον Botic Van De Zandschulp με 7-6 (3), 7-5.

Τέλος, ο Alex De Minaur επιβλήθηκε του Tommy Paul με 7-6 (2), 6-4 και θα αντιμετωπίσει ακόμα έναν Αμερικανό στους "16", τον Taylor Fritz, που επικράτησε δύσκολα του Jaume Munar με 6-4, 2-6, 7-6 (2).