Άνετα στην πρεμιέρα ο Zverev, έσωσε 5 m.p. o Sinner! (vid)

Jannik Sinner
Jannik Sinner © Peter Staples/ATP Tour
tn team Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2022 - 10:45

O Alexander Zverev δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην πρεμιέρα του στο Μαϊάμι, κερδίζοντας εύκολα τον Mackenzie McDonald με 2-0 σετ. Ο Jannik Sinner, αντίθετα, χρειάστηκε να σβήσει 5 match points, απέναντι στον Pablo Carreno Busta.

Ο Zverev κυριάρχησε απολύτως στο court στην πρεμιέρα του στο Μαϊάμι και επιβλήθηκε του McDonald με 6-2, 6-2.

Μόνο 73 λεπτά χρειάστηκε ο 24χρονος Γερμανός, ο οποίος πέτυχε 10 άσους, έσβησε το μοναδικό break point που αντιμετώπισε και αξιοποίησε τα 4 από τα 8 δικά του break points, για να "σπάσει" 2 φορές σε κάθε σετ το σερβίς του Αμερικανού.

O Zverev, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.2 του ταμπλό, θα αντιμετωπίσει στον 4ο γύρο τον Θανάση Κοκκινάκη, που ξεκίνησε από τα προκριματικά την προσπάθειά του και πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη του τα ξημερώματα της Δευτέρας, εις βάρος του Denis Kudla, σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι.

Στον 4ο γύρο προκρίθηκε και ο Jannik Sinner, ο οποίος χρειάστηκε να σβήσει 5 match points, για να επικρατήσει μετά από 3 ώρες και 12 λεπτά μάχης του Pablo Carreno Busta, με 5-7, 7-5, 7-5.

Ο Sinner ήταν πίσω με 5-7, 4-5 και αντιμετώπισε ένα match point στο σερβίς του σε εκείνο το σημείο, αλλά το έσβησε, ισοφάρισε σε 5-5 και στη συνέχεια πήρε 8 πόντους στη σειρά, για να κερδίσει το 2ο σετ με 7-5.

Στο 3ο σετ έμεινε πίσω με 2-4 και 3-5 ο Ιταλός, ο οποίος κατάφερε να κάνει το break back και να μειώσει σε 4-5. Στο 10ο game ήρθε αντιμέτωπος με 4 match points, αλλά κατάφερε να τα σβήσει όλα και να παραμείνει για μια ακόμα φορά στο παιχνίδι. Ισοφάρισε ξανά σε 5-5 και έκανε break στη συνέχεια, για να πάρει το προβάδισμα με 6-5. Στο 12ο game σέρβιρε επιτυχώς για τη μεγάλη ανατροπή και την πρόκριση στον 4ο γύρο.

Εκεί τον περίμενε ο Νικ Κύργιος, ο οποίος κάνει καταπληκτικό τουρνουά και κέρδισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Fabio Fognini.

Τέλος, στον 4ο γύρο προκρίθηκε και ο Frances Tiafoe, που κέρδισε τον Juan Manuel Cerundolo με 6-3, 6-2 και θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον αδερφό του, Francisco Cerundolo, που πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Gael Monfils, με 6-2, 6-3.