Νίκες στα 3 σετ για Sinner και Wawrinka (vids)

Jannik Sinner
Jannik Sinner © Peter Staples/ATP Tour
tn team Τετάρτη, 11 Μαϊος 2022 - 23:34

O Jannik Sinner έκαμψε στα 3 σετ την αντίσταση του Fabio Fognini και πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Masters της Ρώμης, ενώ στον 3ο γύρο προκρίθηκε και ο 37χρονος Stan Wawrinka, που απέκλεισε και τον Laslo Djere.

Ο Sinner επικράτησε στο ντέρμπι μεταξύ των δυο Ιταλών στη Ρώμη, κερδίζοντας τον Fognini με 6-2, 3-6, 6-3 μετά από 2 ώρες μάχης, για να διατηρήσει το αήττητο απέναντι σε συμπατριώτες του (4-0).

Ήταν ένα κλειστό ματς, με τον Fognini να στέλνει την αναμέτρηση σε 3ο σετ και να έχει break point στο 1ο game του αποφασιστικού σετ. Ο Sinner το έσβησε και έκανε το 1-0, ενώ στο 4ο game έκανε και το πρώτο break του σετ, για να περάσει μπροστά με 3-1.

Ο Fognini επέστρεψε στο σετ, κάνοντας break back για να μειώσει σε 4-3, όμως ο Sinner απάντησε με νέο break που τον έβαλε ξανά σε θέση οδηγού, για το 5-3. Με love service game ολοκλήρωσε το ματς ο 21χρονος, έπειτα από 2 ώρες και 3 λεπτά αγώνα.

Στον 3ο γύρο του τουρνουά της Ρώμης, ο Sinner θα αντιμετωπίσει τον Filip Krajinovic, που είχε κερδίσει από χθες τον Andrey Rublev με 6-2, 6-4.

Τις νίκες του ζευγάρωσε και ο Stan Wawrinka, που κάνει το καλύτερό του τουρνουά μετά από την επιστροφή του στο tour. O 37χρονος Ελβετός, μετά από τον Reilly Opelka, έβγαλε εκτός και τον Laslo Djere, τον οποίο κέρδισε με 7-6 (8), 3-6, 6-4, έπειτα από 2 ώρες και 48 λεπτά μάχης.

Ο Wawrinka θα είναι ο αντίπαλος του Novak Djokovic στον 3ο γύρο, με τον Σέρβο να έχει πάρει από χθες την πρόκριση, χάρη στην άνετη νίκη του επί του Aslan Karatsev.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, ο Marin Cilic έβγαλε εκτός το Νο.9 του ταμπλό, Cameron Norrie, κερδίζοντάς τον με 5-7, 6-2, 6-1. Ο Cilic θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο τον Cristian Garin.

Τέλος, ο Marcos Giron απέκλεισε το Νο.12 του ταμπλό, Diego Schwartzman, με 6-1, 7-6 (4) και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Felix Auger-Aliassime, ενώ ο Jenson Brooksby επικράτησε του φορμαρισμένου David Goffin με 6-0, 7-6 (1) και θα αντιμετωπίσει τον Casper Ruud για μια θέση στα προημιτελικά.