LIVE: Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 7-6 (5)

© Peter Staples/ATP Tour
tn team Κυριακή, 15 Μαϊος 2022 - 17:06

Ο Novak Djokovic και ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αναμετρηθούν στον τελικό του Internazionali BNL d' Italia στη Ρώμη.

UPDATE 18:49 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 7-6 (7-5) Ο Στεφ πάλεψε ως το τέλος, κατάφερε να επιστρέψει από το 2-5 στο tie-break, όμως ο Djokovic έφτασε πρώτος στο match point (6-5) και μια ευκαιρία ήταν αρκετή για να τελειώσει το ματς! Game, set & match Djokovic, με τον Σέρβο να αναδεικνύεται πρωταθλητής στη Ρώμη για 6η φορά στην καριέρα του.

UPDATE 18:44 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 6-6 (4-2) Με ένα προβάδισμα ενός mini-break για τον Djokovic (4-2) θα αλλάξουν πλευρές οι δυο παίκτες στο tie-break.

UPDATE 18:38 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 6-6 Στο ύψος του στέκεται και ο Nole, που στέλνει το σετ στο tie-break χωρίς να κινδυνέψει καθόλου (love service game).

UPDATE 18:34 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 5-6 Μένει ψύχραιμος ο Στεφ και με love service game κάνει το 6-5, αναγκάζοντας τον Djokovic να σερβίρει για 2η φορά για την παραμονή του στο σετ.

UPDATE 18:31 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 5-5 Ολοκληρώνει το comeback στο σετ ο Djokovic και τώρα ο Στέφανος θα σερβίρει για ένα πολύ κρίσιμο game.

UPDATE 18:26 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 4-5 Δεν μπορεί να κλείσει το σετ ο Στέφανος και ο Djokovic επιστρέφει σ' αυτό, μειώνοντας σε 5-4. Θα σερβίρει για την ισοφάριση ο Σέρβος.

UPDATE 18:22 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 3-5 Από το 15-30 επιστρέφει και ο Nole, που προκαλεί τον Στέφανο να σερβίρει για το σετ.

UPDATE 18:16 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 2-5 Μεγάλο game από τον Στέφανο, που επιστρέφει από το 0-15 και το 15-30 και ξεφεύγει από τον κίνδυνο, κρατώντας το σερβίς του για το 5-2! Ένα game μακριά από την ισοφάριση.

UPDATE 18:12 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 2-4 Είχε break point για το 5-1 ο Στέφανος, ο Djokovic όμως έμεινε όρθιος σ' αυτό το πολύ δύσκολο γι' αυτόν σημείο και μείωσε σε 2-4.

UPDATE 18:04 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 1-4 Κρατάει ξανά το σερβίς του ο Στεφ, "ξεφεύγει" με 4-1 και είναι για τα καλά στο ματς!

UPDATE 18:00 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 1-3 BREAK για τον Στέφανο! Ο Έλληνας τενίστας έχει καταφέρει να ξεπεράσει το σοκ του 1ου σετ και να ανεβάσει το επίπεδό του στο 2ο, για να κάνει και το break για το 3-1, εκμεταλλευόμενος μια μικρή χαλάρωση που έχει δείξει ο Djokovic τα τελευταία λεπτά. Ολόκληρο το στάδιο, που φυσικά θέλει να δει περισσότερο τένις, φωνάζει το όνομα του Έλληνα πρωταθλητή.

UPDATE 17:54 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 1-2 Και άλλο σημαντικό κράτημα σερβίς από τον Στέφανο, που κερδίζει 4 πόντους στη σειρά από το 0-15, κάνοντας το καλύτερό του game μέχρι στιγμής.

UPDATE 17:51 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 1-1 Με love service game απαντάει ο Djokovic, που πραγματικά δείχνει ασταμάτητος.

UPDATE 17:48 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0, 0-1 Πρώτο κερδισμένο game για τον Στεφ, μετά από 36 λεπτά στο court. Κρατάει το σερβίς του με 30 ο Στέφανος, σε ένα σημαντικό game για την ψυχολογία του.

UPDATE 17:42 Djokovic - Τσιτσιπάς 6-0 Ολοκληρώνει το "κουλούρι" ο Djokovic, που έχει μπει αγριεμένος στον τελικό! Μόλις 31 λεπτά στο παιχνίδι.

UPDATE 17:37 Djokovic - Τσιτσιπάς 5-0 Εφιαλτικά κυλάει το 1ο σετ για τον Στέφανο, ο Djokovic κάνει και 3ο break και "φλερτάρει" πλέον με το bagel.

UPDATE 17:31 Djokovic - Τσιτσιπάς 4-0 Κρατάει ξανά το σερβίς του ο Djokovic, ενισχύοντας ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του.

UPDATE 17:26 Djokovic - Τσιτσιπάς 3-0 O Nole ανατρέπει το 40-15 στο 3ο game και κάνει ακόμα ένα break! Σε 14 μόλις λεπτά, ο Σέρβος έχει ήδη ένα ξεκάθαρο προβάδισμα στο 1ο σετ.

UPDATE 17:19 Djokovic - Τσιτσιπάς 2-0 Κρατάει και το σερβίς του Djokovic, που κάνει το 2-0 στο πολύ καλό του ξεκίνημα.

UPDATE 17:15 Djokovic - Τσιτσιπάς 1-0 Ιδανικό ξεκίνημα για τον Djokovic, που κερδίζει τους πρώτους 4 πόντους του τελικού και κάνει break με love.