O Lehecka "πέταξε έξω" τον Rublev στην Ντόχα (vids)

© @qatartennis
tn team Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2023 - 16:26

O Jiri Lehecka πανηγύρισε την πρώτη του Top 5 νίκη και άφησε τον Andrey Rublev εκτός ημιτελικών στην Ντόχα.

Ο Lehecka βρέθηκε πίσω με σετ, αλλά έκανε την ανατροπή και απέκλεισε τον Rublev με 4-6, 6-4, 6-3, για να πάρει το πρώτο εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Qatar Open.

Ο 21χρονος Τσέχος τενίστας παίζει από πέρσι πολύ καλό τένις, αλλά έχει ξεπεράσει ήδη την καλύτερη σεζόν της καριέρας του το 2023, με τα μέχρι στιγμής του επιτεύγματα. Σήμερα πρόσθεσε ένα ακόμα σημαντικό επίτευγμα, την πρώτη του νίκη επί παίκτη Top 5 στο tour.

Ο Lehecka έμεινε πίσω με σετ και βρέθηκε 2 games μακριά από την ήττα στο 4-4 του 2ου σετ. Εκμεταλλεύτηκε όμως τη νευρικότητα και το κακό game του Rublev στο 10ο game, για να κάνει το πρώτο του break στο ματς και να το στείλει σε 3ο σετ.

Ο Τσέχος εκμεταλλεύτηκε το momentum και άνοιξε με break το 3ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 3-0, αλλάζοντας τελείως τα δεδομένα. Δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο στο σερβίς του και έκλεισε το σετ στο 9ο game, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και τον μεγάλο θρίαμβο σε 1 ώρα και 41 λεπτά.

Στα ημιτελικά της Ντόχας, ο Lehecka θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Andy Murray και Alexandre Muller.