1ος τίτλος για τον 20χρονο Mpetshi Perricard (vid)

© Open Parc
tn team Σάββατο, 25 Μαϊος 2024 - 21:25

O 20χρονος Giovanni Mpetshi Perricard έπαιξε στο 250άρι της Λυών με wild card, αλλά έφτασε μέχρι τον τελικό, έσωσε championship point και τελικά κέρδισε τον 1ο τίτλο της καριέρας του, κάτι που θα τον ανεβάσει 51 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ!

Μια φανταστική εβδομάδα ολοκλήρωσε ο Giovanni Mpetshi Perricard, ο οποίος κέρδισε στον τελικό του Lyon Open τον Tomas Martin Etcheverry με 6-4, 1-6, 7-6 (7) και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο τουρνουά της πατρίδας του, στη Λυών.

Ο νεαρός Γάλλος τενίστας συμμετείχε με wild card στο τουρνουά, κάνοντας μεγάλες εμφανίσεις. Στον 1ο γύρο κέρδισε τον Lorenzo Sonego με 6-3, 6-4, στον 2ο γύρο πέρασε με walkover τον Yoshihito Nishioka, στα προημιτελικά απέκλεισε τον Hugo Gaston με 6-4, 4-6, 6-3, ενώ στα ημιτελικά κέρδισε και το Νο.2 του ταμπλό, Alexander Bublik, με 6-4, 7-5.

Στον σημερινό τελικό, μετά από ένα πολύ αμφίρροπο και ισορροπημένο 3ο σετ, ήρθε αντιμέτωπος με championship point στο 6-7 του tie-break. Έμεινε στον τελικό και στο 2ο δικό του championship point ολοκλήρωσε το tie-break με 9-7, για να αναδειχθεί πρωταθλητής στον 1ο του τελικό.

Ο 20χρονος Γάλλος, ο οποίος είχε μόνο 2 νίκες tour-level στην καριέρα του στο παρελθόν, που τις έκανε στο ίδιο τουρνουά στην Αμβέρσα τον περασμένο Οκτώβριο, θα κερδίσει 51 θέσεις τη Δευτέρα και από το Νο.117, που ήταν και career high, θα σκαρφαλώσει στο Νο.66! Στις αρχές της χρονιάς ήταν εκτός του Top 200, όπου για 1η φροά μπήκε στις 29 Ιανουαρίου.