"Σκόνταψε" αλλά δεν έπεσε ο Medvedev (vids)

Daniil Medvedev
tennisnews team Τρίτη, 21 Ιανουαρίου 2020 - 13:13

O Daniil Medvedev έχασε ένα σετ από τον Frances Tiafoe, αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να φτάσει στη νίκη και να προκριθεί στον 2ο γύρο του Australian Open. Στον 2ο γύρο προκρίθηκαν και οι Dominic Thiem και Stan Wawrinka, εκτός έμεινε ο Felix Auger-Aliassime.

Στον δύσκολο αγώνα της πρεμιέρας του, ο Medvedev μπορεί να "σκόνταψε" στο 2ο σετ, δεν έπεσε όμως και κατάφερε να κερδίσει χωρίς να μπει σε μεγαλύτερες περιπέτειες τον πολύ επικίνδυνο Tiafoe, με 6-3, 4-6, 6-4, 6-2, έπειτα από 2 ώρες και 36 λεπτά.

Ο φιναλίστ του US Open είχε 42 winners και ισάριθμα αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με τον νεαρό Αμερικανό που είχε 30 winners και 44 αβίαστα λάθη. Μετά την απώλεια του 2ου σετ, ο Medvedev απάντησε κάνοντας break για το 3-0, ο Tiafoe όμως συνέχισε να παλεύει και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3.

Μέχρι το 4-4 του 3ου σετ τα πάντα ήταν ρευστά, ο Ρώσος όμως φρόντισε να κάνει ένα πολύ κρίσιμο break στο 10ο game και μετά, απευλευθερωμένος από το άγχος, ήταν πολύ καλύτερος στο 4ο σετ, για να κερδίσει τα 8 από τα 10 τελευταία games του παιχνιδιού και να πάρει αυτή την πρόκριση.

Τα περισσότερα φαβορί πέρασαν στον 2ο γύρο του Grand Slam της Μελβούρνης. Ο πρωταθλητής του 2014, Stan Wawrinka, επιβλήθηκε του Damir Dzumhur με 7-5, 6-7 (4), 6-4, 6-4 και θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Andreas Seppi, που κέρδισε τον Miomir Kecmanovic με 6-4, 6-4, 7-6 (3).

Ο Dominic Thiem με τη σειρά του δεν έχασε σετ, επικρατώντας του Adrian Mannarino με 6-3, 7-5, 6-2. Στον 2ο γύρο ο Αυστριακός θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό Alex Bolt, που κέρδισε μια πολύ δύσκολη μονομαχία με τον Albert Ramos-Vinolas, με 7-6 (1), 1-6, 6-7 (5), 6-1, 6-4.

Χωρίς χαμένο σετ συνεχίζουν και οι Gael Monfils και David Goffin. Ο πρώτος κέρδισε τον Yen-hsun Lu με 6-1, 6-4, 6-2 και ο δεύτερος τον Jeremy Chardy με 6-4, 6-3, 6-1. Ο Andrey Rublev έχασε ένα σετ με bagel από τον Chris O'Connell, αλλά κατάφερε να μείνει ψύχραιμος και να φτάσει στη νίκη με 6-3, 0-6, 6-4, 7-6 (5), που ήταν και η 9η διαδοχική του νίκη για το 2020.

Τέλος, ο Ernests Gulbis ήρθε με φόρα από τα προκριματικά και σε μια εμφάνιση από τα παλιά, κατάφερε να κερδίσει τον Felix Auger-Aliassime με 7-5, 4-6, 7-6 (4), 6-4 και να αφήσει εκτός συνέχειας το Νο.20 του ταμπλό. Επόμενος αντίπαλος για τον 31χρονο Λετονό θα είναι ο Aljaz Bedene, που κέρδισε στα 5 σετ τον James Duckworth, με 6-4, 6-7 (5), 6-7 (5), 6-2, 6-4.