Άψογος Dimitrov "καθάρισε" στα 3 σετ (vids)

Grigor Dimitrov
tennisnews team Δευτέρα, 08 Φεβρουαρίου 2021 - 11:47

O Grigor Dimitrov δεν έχασε σετ από τον Marin Cilic, πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα στο Australian Open. Νίκες και για τους Felix Auger-Aliassime και Diego Schwartzman.

Ο Dimitrov κατάφερε να περάσει χωρίς απώλειες από έναν από τους δυσκολότερους unseeded αντιπάλους στον 1ο γύρο του Australian Open, κερδίζοντας τον Cilic με 6-4, 6-2, 7-6 (5).

Έκανε ένα φανταστικό παιχνίδι ο 29χρονος Βούλγαρος, ο οποίος είχε 19 άσους, 34 winners και μόλις 19 αβίαστα λάθη.

Ήρθε πρώτος αντιμέτωπος με break point, πολύ νωρίς στο 2ο game του αγώνα, αλλά το έσβησε και έκανε πρώτος το break στο 7ο game του 1ου σετ, για να περάσει μπροστά με 4-3. Κέρδισε αυτό το σετ και κυριάρχησε στο 2ο, κάνοντας break στο 1ο (1-0) και στο 5ο game (4-1).

Στο 3ο σετ ο Cilic κατάφερε να κάνει το πρώτο του break στην αναμέτρηση και να προηγηθεί με 5-3, αλλά ο Dimitrov έσωσε ένα set point στο σερβίς του Κροάτη, έκανε το break back και μείωσε αμέσως σε 5-4. Στη συνέχεια έστειλε το σετ στο tie-break, όπου επικράτησε με 7-5 και ολοκλήρωσε την αποστολή του, σε 2 ώρες και 8 λεπτά.

Στον 2ο γύρο του Australian Open o Dimitrov, ημιφιναλίστ στη Μελβούρνη το 2017, θα αντιμετωπίσει τον Alex Bolt, που κέρδισε νωρίτερα τον Norbert Gombos με 6-2, 6-2, 4-6, 6-3.

Χωρίς να απωλέσει σετ μπήκε στον 2ο γύρο και ο Felix Auger-Aliassime. O νεαρός Καναδός χρειάστηκε μόλις 100 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Cedrik-Marcel Stebe, με 6-2, 6-4, 6-2. Επόμενος αντίπαλος θα είναι ο Αυστραλός James Duckworth, που επιβλήθηκε του Damir Dzumhur με 6-3, 6-2, 6-4.

Ο Diego Schwartzman με τη σειρά του έχασε ένα σετ από τον Elias Ymer, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να φτάσει στη νίκη με 7-6 (3), 6-4, 2-6, 6-2. Μεθαύριο θα αναμετρηθεί με τον Γάλλο lucky loser Alexandre Muller, που πήρε τη νίκη εις βάρος του Juan Ignacio Londero με 4-6, 6-3, 6-0, 6-3.

Τέλος, πρόωρα αποχαιρέτησε τη Μελβούρνη ο Kei Nishikori, που δεν μπόρεσε να κάνει πολλά απέναντι σε έναν εκπληκτικό Pablo Carreno Busta, που πήρε τη νίκη με 7-5, 7-6 (4), 6-2. Επόμενος αντίπαλος για τον Ισπανό θα είναι ο Jiri Vesely, που χρειάστηκε 5 σετ για να νικήσει τον Kimmer Coppejans, με 6-4, 3-6, 6-7 (3), 6-3, 6-3.