Έκαναν το καθήκον τους Dimitrov και Zverev (vids)

tn team Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2021 - 15:29

Χωρίς απώλειες εξασφάλισαν την πρόκριση στον 3ο γύρο του Australian Open οι Grigor Dimitrov και Alexander Zverev.

Ο Dimitrov επιβλήθηκε στον τελευταίο αγώνα της ημέρας του Alex Bolt με 7-6 (1), 6-1, 6-2, σε έναν αγώνα που δεν απειλήθηκε ουσιαστικά καθόλου.

Ο Bolt ήταν κοντά στο επίπεδο του Dimitrov μόνο στο 1ο σετ, στο οποίο ο Βούλγαρος χρειάστηκε να σβήσει ένα break point στο 8ο game (4-4). Ο ίδιος είχε 3 χαμένες ευκαιρίες για break, αλλά τελικά "καθάρισε" την κατάκτηση του σετ στο tie-break, όπου έχασε μόνο έναν πόντο.

Μετά απ' αυτό τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Dimitrov, που κέρδισε τα 10 από τα 11 επόμενα games, για να πάρει το 2ο σετ με 6-1 και να προηγηθεί με 4-0 στο 3ο. Με 26 winners και 18 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε το ματς ο 29χρονος, σε 1 ώρα και 50 λεπτά στη Margaret Court Arena.

Στον 3ο γύρο ο Dimitrov, ο οποίος ακόμα δεν έχει χάσει σετ στο τουρνουά, θα αντιμετωπίσει τον Pablo Carreno Busta, που νωρίτερα σήμερα επιβλήθηκε του Jiri Vesely με 6-3, 7-6 (3), 2-6, 6-4.

Στη φάση των "32" μπήκε και ο Alexander Zverev, που και αυτός δεν είχε πρόβλημα να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά ενάντια στον Γάλλο qualifier Maxime Cressy, Νο.172 στον κόσμο, με 7-5, 6-4, 6-3.

Δεν έχασε καμιά φορά το σερβίς του στο παιχνίδι ο Γερμανός, ο οποίος "έσπασε" μια φορά το σερβίς του αντιπάλου του στο τέλος του 1ου σετ, άλλη μια στο πολύ κρίσιμο 9ο game στο 2ο σετ, καθώς και 2 φορές στο 3ο σετ. Ο εξαιρετικός του απολογισμός ήταν 42 winners και 11 αβίαστα λάθη.

Στον επόμενο γύρο ο "Sascha" θα αντιμετωπίσει τον Adrian Mannarino, που απώλεσε μόλις 7 games από τον Miomir Kecmanovic, τον οποίο συνέτριψε με 6-1, 6-2, 6-4.