ΕΠΟΣ! Νίκη Berrettini επί Alcaraz στα 5 σετ (vids)

tn team Παρασκευή, 21 Ιανουαρίου 2022 - 10:28

O Matteo Berrettini απώλεσε προβάδισμα με 2-0 σετ, λίγο έλειψε να μείνει εκτός συνέχειας στη Μελβούρνη, στο τέλος όμως κέρδισε τον τρομερό Carlos Alcaraz σε κάτι περισσότερο από 4 ώρες μιας επικής μάχης!

Μετά από 4 ώρες και 10 λεπτά μιας συγκλονιστικής μονομαχίας στη Rod Laver Arena, o Matteo Berrettini έκαμψε τελικά τη σθεναρή αντίσταση του 18χρονου Carlos Alcaraz με 6-2, 7-6 (3), 4-6, 2-6, 7-6 (10-5) και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Australian Open για 2η διαδοχική χρονιά.

Δεν είχε καθόλου εύκολο απόγευμα ο Berrettini, ο οποίος προηγήθηκε με 2-0 σετ και όλα έδειχναν ότι είχε τον έλεγχο στο ματς, ο εξαιρετικά ταλαντούχος και μαχητής Alcaraz όμως δεν το έβαλε κάτω και από το 6-2, 7-6, 4-4 κέρδισε τα 8 από τα 10 επόμενα games και ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 σετ!

Στο αποφασιστικό σετ, αμφότεροι οι δυο παίκτες είχαν από ένα break point για να κάνουν το break νωρίς. Ο Alcaraz αργότερα έσβησε ένα match point και έστειλε το σετ στο tie-break, που επειδή ήταν τελευταίο σετ κρίθηκε στους 10 κερδισμένους πόντους.

Ο Berrettini ξεχώρισε στο tie-break, καθώς από το 3-4 έχασε μόλις έναν πόντο και κέρδισε 7, για να επιβληθεί με 10-5 και να ολοκληρώσει έστω και μ' αυτόν τον εξαντλητικό τρόπο τη θριαμβευτική του πρόκριση.

Για 2η διαδοχική χρονιά θα είναι στους "16" του Australian Open o Berrettini, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Pablo Carreno Busta, που κέρδισε τον Sebastian Korda σε ακόμα μια μεγάλη  μάχη με 6-4, 7-5, 6-7 (6), 6-3.

Νωρίτερα σήμερα, ο Gael Monfils έδωσε συνέχεια στις επιβλητικές του εμφανίσεις και συνέτριψε τον Cristian Garin με 7-6 (4), 6-1, 6-3. Ο 35χρονος Γάλλος, που έχει κάνει τρομερό ξεκίνημα στη σεζόν, θα αντιμετωπίσει στον 4ο γύρο τον Miomir Kecmanovic, που κέρδισε και τον Lorenzo Sonego με 6-4, 6-7 (8), 6-2, 7-5, για να μπει για 1η φορά στην καριέρα του στη δεύτερη εβδομάδα ενός Grand Slam.