O Fucsovics απέκλεισε τον Medvedev (vid)

Marton Fucsovics
Marton Fucsovics Eurosport
tennisnews team Τρίτη, 29 Σεπτεμβρίου 2020 - 0:40

O Marton Fucsovics πραγματοποίησε ένα μεστό παιχνίδι και επιβλήθηκε του Daniil Medvedev με 3-1 σετ, για να τον αφήσει εκτός από τον 1ο γύρο του Roland Garros!

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε τη χωμάτινη σεζόν ο Medvedev, ο οποίος έχασε στον πρώτο του αγώνα στο Αμβούργο από τον Ugo Humbert και στον πρώτο του αγώνα στο Roland Garros από τον Fucsovics, με 6-4, 7-6 (3), 2-6, 6-1.

Δεν έκανε καλό αγώνα ο 24χρονος Ρώσος, Νο.4 στο ταμπλό και Νο.5 στην παγκόσμια κατάταξη, έχοντας 27 winners και σχεδόν τα διπλάσια αβίαστα λάθη, σταματώντας στα 50. Πιο ισορροπημένος ήταν ο απολογισμός του Fucsovics, που είχε 36 winners και 49 αβίαστα λάθη.

O Ούγγρος δεν απειλήθηκε με break point σε ολόκληρο το 1ο σετ, στο οποίο είχε απειλήσει για break στο 1ο (0-0, 40-Α) και στο 7ο game (3-3, 30-40). Τελικά το break έγινε στην 3η ευκαιρία του, στο 9ο game, για να περάσει μπροστά με 5-4 και να σερβίρει με επιτυχία για το 6-4.

Στο 2ο σετ ο Fucsovics προηγήθηκε 3 φορές με break, στο 1-0, στο 2-1 και στο 4-3, αλλά και τις 3 δεν μπόρεσε να κρατήσει το σερβίς του στο επόμενo game, με αποτέλεσμα να πάει το σετ στο tie-break, όπου έκανε δυο mini-break σερί σε κρίσιμο σημείο για να προηγηθεί με 6-3. Ο Medvedev ξέσπασε στη ρακέτα του και με point penalty ολοκληρώθηκε το 2ο σετ.

Ο Ρώσος άνοιξε με break το 3ο σετ και έκανε ένα ακόμα break αργότερα, για να κερδίσει τα 5 από τα πρώτα 6 games του και να το κατακτήσει με 6-2, δεν πτοήθηκε όμως ο Fucsovics που έμεινε ψύχραιμος και απάντησε με ένα εξαιρετικό 4ο σετ, στο οποίο έχασε μόλις ένα game, για να "σφραγίσει" τη μεγάλη νίκη σε 3 ώρες και 17 λεπτά.

Για 2η φορά προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Roland Garros o Fucsovics, μετά από το 2018, και θα αντιμετωπίσει τον Albert Ramos-Vinolas, που κέρδισε τον Adrian Mannarino με το συντριπτικό 6-4, 6-3, 6-0.