Συνεχίζει το σερί ο Sinner - εκτός ο Wawrinka (vid)

© Corinne Dubreuil / FFT
tn team Πέμπτη, 30 Μαϊος 2024 - 0:53

O Jannik Sinner κέρδισε και τον Richard Gasquet με 3-0 σετ, για να φτάσει τις 9 διαδοχικές νίκες σε Grand Slams διοργανώσεις.

Ο Sinner επιβλήθηκε του Gasquet με 6-4, 6-2, 6-4 και πήρε το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Roland Garros.

Ο 22χρονος Ιταλός, ο οποίος εκτός από τον τίτλο διεκδικεί και το Νο.1 στο Παρίσι, δεν έχασε καμιά φορά το σερβίς του στα πρώτα 2 σετ, κάνοντας ένα break στο 1ο και 2 στο 2ο.

Στο 3ο σετ πήρε και πάλι προβάδισμα με break νωρίς στο 2-0, αλλά ο Gasquet έκανε το πρώτο του break στο ματς και ισοφάρισε σε 2-2. Ο Sinner ωστόσο δεν άργησε να πάρει ξανά το πάνω χέρι, κάνοντας νέο break για το 4-2 και ολοκλήρωσε το σετ στο 10ο game, "σφραγίζοντας" τη νίκη σε 2 ώρες και 15 λεπτά.

Ο Sinner έφτασε τις 30 νίκες στη φετινή σεζόν (30-2), ενώ έφτασε τις 50 νίκες μετά το US Open, μέσα σε 54 αναμετρήσεις (50-4). Είναι σ' αυτό το διάστημα ο καλύτερος παίκτης του κόσμου και θα έχει τη δυνατότητα να το πιστοποιήσει και στην παγκόσμια κατάταξη με την άνοδο στο Νο.1 αν φτάσει μέχρι τον τελικό στο Παρίσι.

Στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Pavel Kotov, που κέρδισε τον Stan Wawrinka με 7-6 (5), 6-4, 1-6, 7-6 (5).