Mε σβηστές τις μηχανές ο Rafa (vids)

tennisnews team Τετάρτη, 28 Αυγούστου 2019 - 4:29

O Rafael Nadal δεν απειλήθηκε στην πρεμιέρα του στο US Open, κερδίζοντας με 3-0 σετ τον John Millman.

Σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες αγώνα στο Arthur Ashe Stadium, o Nadal επιβλήθηκε του Millman με 6-3, 6-2, 6-2 και συνδύασε με μια πειστική εμφάνιση την επιστροφή του στη Νέα Υόρκη.

Ο Nadal κέρδισε τους 35 από τους 44 πόντους στα πρώτα του σερβίς, έσβησε και τα 3 break point που αντιμετώπισε σε όλο το ματς και "έσπασε" 5 φορές το σερβίς του Millman, για να φτάσει χωρίς να κινδυνέψει στη νίκη.

Πολύ γρήγορα έκανε το πρώτο του break στο παιχνίδι ο Rafa, ο οποίος "ξέφυγε" με 4-1 στο 1ο σετ και δεν κοίταξε πίσω του. Στο 2ο σετ έκανε συνεχόμενα break στο 5ο (3-2) και στο 7ο game (5-2), για να επιστρέψει από το 15-40 στο επόμενο game και να σερβίρει με επιτυχία για το 6-2.

Και στο 3ο σετ κατάφερε να "σπάσει" από πολύ νωρίς το σερβίς του Αυστραλού, σε ένα game που χρειάστηκε 6 break point, αλλά έκανε το break και προηγήθηκε με 1-0. Με νέο break στο 3ο game (3-0) "καθάρισε" την υπόθεση πρόκριση και ολοκλήρωσε την αποστολή του στο 8ο game, έπειτα από 2 ώρες και 8 λεπτά παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 59η νίκη του Ισπανού στο Flushing Meadows, σε 70 αγώνες (59-11). Επίσης, έφτασε τις 266 νίκες σε όλες τις Grand Slam διοργανώσεις (266-38).

Στον 2ο γύρο του αμερικανικού Grand Slam, ο 3 φορές πρωταθλητής του US Open (2010, 2013, 2017), θα αντιμετωπίσει τον Θανάση Κοκκινάκη, που κέρδισε νωρίτερα τον Ilya Ivashka με 3-1 σετ.