Έκανε το καθήκον του ο Medvedev (vid)

Daniil Medvedev
Daniil Medvedev © Adam Gianzman / USTA
tn team Παρασκευή, 03 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:55

O Daniil Medvedev κέρδισε σε λιγότερο από 2 ώρες τον Pablo Andujar και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του US Open χωρίς να έχει ακόμα χαμένο σετ στο τουρνουά.

Ακόμα μια straight sets νίκη για τον Daniil Medvedev, που συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του προς τον πρώτο του Grand Slam τίτλο, επικρατώντας του Pablo Andujar με 6-0, 6-4, 6-3 σε 1 ώρα και 56 λεπτά.

O 25χρονος Ρώσος, Νο.2 στο ταμπλό και στην παγκόσμια κατάταξη, τελείωσε τον αγώνα με 9 άσους, 34 winners και έκανε 28 αβίαστα λάθη, την ώρα που ο αντίπαλός του είχε 16 winners και έφτασε στα 42 αβίαστα λάθη.

O Medvedev έσβησε επίσης τα 3 από τα 4 break points που αντιμετώπισε, ενώ ο ίδιος "έσπασε" 7 φορές το σερβίς του Ισπανού, αξιοποιώντας τα 7 από τα 13 break points του στο ματς.

Μέχρι στιγμής σε 3 αναμετρήσεις ο Medvedev ήταν πολύ εντυπωσιακός και δεν έχασε σε κάποιο αγώνα περισσότερα από 8 games. Είχε χάσει 8 στον 1ο γύρο από τον Richard Gasquet (6-4, 6-3, 6-1) και 7 από τον Dominik Koepfer (6-4, 6-1, 6-2), όπως 7 έχασε και σήμερα.

Στον 4ο γύρο του US Open, όπου θα βρεθεί για 3η διαδοχική χρονιά, θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Alexei Popyrin και Daniel Evans.