"Επιβίωσε" από το 0-2 ο Medvedev (vid)

Daniil Medvedev
Daniil Medvedev © AELTC
tn team Σάββατο, 03 Ιουλίου 2021 - 22:50

O Daniil Medvedev βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ από τον Marin Cilic, όμως έχασε μόλις 8 games στα 3 επόμενα σετ και με μια εμφατική ανατροπή πήρε το εισιτήριο για τους "16" του Wimbledon.

Σε έναν αγώνα που χωρίστηκε σε 2 πολύ διαφορετικά μέρη, ο Daniil Medvedev πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 6-7 (3), 3-6, 6-3, 6-3, 6-2 επί του Marin Cilic και πήρε την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Wimbledon, για 1η φορά στην καριέρα του.

Στο πρώτο μέρος ο Cilic ήταν ο καλύτερος παίκτης στο γήπεδο, καθώς κατάφερε να κερδίσει το πολύ κλειστό 1ο σετ στο tie-break με 7-3 έπειτα από 69 λεπτά, αλλά και το 2ο σετ, στο οποίο "έσπασε" 2 φορές το σερβίς του Medvedev, στο 3ο (2-1) και στο 9ο game (6-3).

Από εκεί και πέρα υπήρξε πολιορκία του Medvedev, που άνοιξε το δρόμο για την ανατροπή κάνοντας το break στο 3ο σετ για το 3-2. Έκανε και 2ο break για το 5-2 ο Ρώσος, ο Cilic μείωσε προσωρινά σε 5-3, αλλά με το 3ο του διαδοχικό break, το Νο.2 του ταμπλό έκλεισε το σετ με 6-3.

Καμία αντίδραση δεν υπήρξε από τον Cilic, που παρόλο που είχε ακόμα το προβάδισμα, ήταν ξεκάθαρο πια πως οι ισορροπίες της αναμέτρησης είχαν αλλάξει. Ο φιναλίστ του Australian Open προηγήθηκε με 3-0 στο 4ο σετ και με 5-0 στο 5ο, για να τα κατακτήσει με 6-3 και 6-2 αντίστοιχα και να ολοκληρώσει την ανατροπή σε 3 ώρες και 36 λεπτά παιχνιδιού.

Για 1η φορά στην καριέρα του μπήκε στη δεύτερη εβδομάδα του Wimbledon ο Medvedev, ο οποίος αν κατακτήσει το τρόπαιο μπορεί να ανεβεί και στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Σε πρώτη φάση θα πρέπει να κερδίσει τον Hubert Hurkacz στον 4ο γύρο ώστε να μπει στα προημιτελικά, μετά και την άνετη νίκη του Πολωνού επί του Alexander Bublik με 6-3, 6-4, 6-2.