Νίκη στα 5 σετ για Alcaraz, εκτός ο Hurkacz (vids)

© AELTC
tennisnews team Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2022 - 20:51

O Carlos Alcaraz έμεινε 2 φορές πίσω με σετ και χρειάστηκε να παίξει 5 σετ στην πρεμιέρα του στο Wimbledon για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Jan-Lennard Struff. Νωρίτερα, ήττα στα 5 σετ γνώρισε ο περσινός ημιφιναλίστ, Hubert Hurkacz.

Μόνο εύκολο δεν ήταν το απόγευμα του Carlos Alcaraz στο No.1 Court, όπου αντιμετώπισε με κλειστή την οροφή τον Jan-Lennard Struff. Μετά από μια μάχη που ξεπέρασε τις 4 ώρες σε διάρκεια, ο 19χρονος Ισπανός πήρε τη νίκη με 4-6, 7-5, 4-6, 7-6 (3), 6-4 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο.

Ο Alcaraz, Νο.5 στο ταμπλό, τελείωσε το παιχνίδι με 30 άσους, ενώ συνολικά έφτασε τους 73 winners, με 40 μόνο αβίαστα λάθη. Με πολύ καλό απολογισμό ολοκλήρωσε το ματς και ο Struff, που είχε 62 winners και 40 αβίαστα λάθη.

Ο Alcaraz επέλεξε να πάει στο Wimbledon χωρίς να παίξει σε κάποιο από τα τουρνουά προετοιμασίας που προηγήθηκαν τις προηγούμενες εβδομάδες και σίγουρα δεν ήταν εύκολο να αντιμετωπίσει με το καλημέρα έναν παίκτη όπως τον Struff.

Έμεινε πίσω με break πολύ νωρίς ο Ισπανός με 1-3 και παρότι είχε ευκαιρίες για να επιστρέψει στο σετ, δεν τα κατάφερε, με τον Γερμανό να το κλείνει στο 10ο game. Το 2ο σετ ήταν πολύ κλειστό, με τον Alcaraz να σβήνει ένα break point στο 7ο game (3-3, 30-40) για να αποφύγει τα χειρότερα. Στη συνέχεια έδειχνε καλύτερος από τον Γερμανό και είχε ένα χαμένο set point στο 10ο game, για να κάνει τελικά το break στο 12ο game και να πάρει το σετ με 7-5.

Μπήκε όμως ξανά σε μπελάδες, καθώς ο Struff έκανε ένα πολύ καλό 3ο σετ, στο οποίο δεν αντιμετώπισε ούτε ένα break point. Είχε ευκαιρίες για να κάνει και νωρίτερα το break o Γερμανός, που τελικά το έκανε στο 7ο game και πέρασε μπροστά με 4-3, για να κλείσει το σετ στα 10 games.

Το έργο του Alcaraz ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αλλά ο Ισπανός έδειξε στόφα μεγάλου πρωταθλητή και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Ο Struff άντεξε μέχρι το tie-break στο 4ο σετ, στο οποίο ο Alcaraz είχε 4 χαμένα break points. Εκεί, ο Γερμανός προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ισπανός κέρδισε τους 7 από τους 8 επόμενους πόντους και επιβλήθηκε με 7-3.

Ο Alcaraz δεν απειλήθηκε από τη γραμμή του σερβίς ούτε στο 5ο και αποφασιστικό σετ, έχοντας μια χαμένη ευκαιρία στο 7o game για το 4-3. Τελικά έκανε το break στο 9ο game και πέρασε μπροστά με 5-4, για να σερβίρει επιτυχώς για την πρόκριση, μετά από 4 ώρες και 10 λεπτά ενός συναρπαστικού αγώνα.

Στον 2ο γύρο του Wimbledon, όπου θα παίξει για 2η διαδοχική χρονιά, ο Alcaraz θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Fabio Fognini και Tallon Griekspoor.

Στο μεταξύ, εκτός συνέχειας έμεινε ο περσινός ημιφιναλίστ, Hubert Hurkacz, που δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή απέναντι στον Alejandro Davidovich Fokina, που πήρε τη νίκη με 7-6 (4), 6-4, 5-7, 2-6, 7-6 (8) μετά από 3 ώρες και 28 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Davidovich Fokina "αγκάλιασε" την πρόκριση από το 3ο σετ, όταν έκανε το break και έφτασε σε τριπλό match point στο δικό του σερβίς, στο 7-6 (4), 6-4, 5-3, 40-0! Κι όμως κατάφερε να χάσει αυτό το προβάδισμα, με τον Hurkacz να κάνει break σ' αυτό το game, να κερδίζει το 3ο σετ με 7-5 και να παίρνει εύκολα το 4ο σετ με 6-2, δείχνοντας να είναι πλέον το αφεντικό του αγώνα.

Μάλιστα έκανε και break πρώτος στο 5ο σετ ο Πολωνός, που πέρασε μπροστά με 4-2 και είχε το προβάδισμα μέχρι το 5-3. Όταν όμως σέρβιρε εκείνος για τη νίκη, ο Davidovich Fokina πήρε το break και ισοφάρισε σε 5-5. Το συναρπαστικό αυτό ματς κρίθηκε στο match tie-break, όπου είχαμε μια ακόμα ανατροπή, αφού ο Hurkacz ήταν μπροστά με 7-4 και ο Davidovich Fokina κέρδισε τους 6 από τους 7 επόμενους πόντους, για να το κατακτήσει με 10-8!

Για 1η φορά στην καριέρα του μπήκε στον 2ο γύρο του Wimbledon o Davidovich Fokina, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Jiri Vesely, που κέρδισε τον Federico Coria με 6-3, 6-2, 7-6 (3).

Απέφυγε τις περιπέτειες στην πρεμιέρα του ο Casper Ruud, που είχε δυο πολύ κλειστά σετ με τον Albert Ramos Vinolas αλλά δεν έχασε κανένα από αυτά και τελικά πήρε τη νίκη με 7-6 (1), 7-6 (9), 6-2. Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ugo Humbert, που επικράτησε του Tomas Etcheverry με 6-3, 3-6, 4-6, 6-3, 6-4.

Ο Frances Tiafoe επιβλήθηκε του Andrea Vavassori με 6-4, 6-4, 6-4 και θα παίξει με τον Maximilian Marterer, που κέρδισε τον Aljaz Bedene με 4-6, 7-5, 6-4, 7-5. Τέλος, ο Cameron Norrie επικράτησε του Pablo Andujar με 6-0, 7-6 (3), 6-3 και θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Jaume Munar, που πέρασε επίσης στα 3 σετ το εμπόδιο του Thiago Monteiro, με 6-2, 6-4, 7-5.