Πλησίασε στην 8άδα ο Πέτρος Τσιτσιπάς

Πέτρος Τσιτσιπάς
tennisnews team Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου 2020 - 17:43

Αν και έφτασε πολύ κοντά στη 2η νίκη του στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Monastir της Τυνησίας, ο Πέτρος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε τελικά, απέναντι στον Ιταλό Luca Giacomini.

Έως και 2 games μακριά από την πρόκριση στα προημιτελικά της Futures διοργάνωσης του Monastir έφτασε ο Πέτρος Τσιτσιπάς, ο οποίος όμως ηττήθηκε τελικά από τον Luca Giacomini, με 2-6, 6-4, 6-2, σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες αγώνα.

Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκε με 4-0 και με 5-1, για να κλείσει στο 8ο game το 1ο σετ. Προηγήθηκε και με break στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς, όταν πέρασε μπροστά με 2-1.

Ο 23χρονος Giacomini έκανε δυο συνεχόμενα break και προηγήθηκε με 4-2 στο 2ο σετ, αλλά ο Πέτρος ανταποκρίθηκε άμεσα και ισοφάρισε σε 4-4, ενώ κέρδισε και τους πρώτους 2 πόντους του 9ου game, ήταν δηλαδή μπροστά με 6-2, 4-4, 30-0.

Με 4 συνεχόμενους πόντους, ο Giacomini κέρδισε το πολύ κρίσιμο 9ο game και με break στο 10ο game κατέκτησε το 2ο σετ και άλλαξε τελείως τα δεδομένα του αγώνα. Με break στο ξεκίνημα του 3ου σετ, ο Ιταλός προηγήθηκε με 3-0 και δεν κοίταξε πίσω του, ολοκληρώνοντας την ανατροπή ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση της 2ης ώρας στο ματς.