Κι άλλος τίτλος για τον Πέτρο στην Κροατία

tn team Σάββατο, 26 Μαρτίου 2022 - 19:10

Ο Πέτρος Τσιτσιπάς κατέκτησε ακόμα έναν τίτλο σε τουρνουά 25.000 δολαρίων στην Κροατία, μαζί με τον Zvonimir Babic.

Τον 2ο τίτλο του στις 3 τελευταίες εβδομάδες στην Κροατία κέρδισε ο Πέτρος Τσιτσιπάς, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων που φιλοξενείται στην πόλη Opatija, μαζί με τον Κροάτη Zvonimir Babic.

Τσιτσιπάς και Babic, Νο.2 στο ταμπλό, κέρδισαν σήμερα το Νο.1 ζευγάρι του ταμπλό, τον Ιταλό Riccardo Bonadio και τον Τσέχο Michael Vrbensky, με 6-3, 4-6, 10-8.

Παρότι έμειναν πίσω με 3-5 στο match tie-break, κατάφεραν να επιστρέψουν αμέσως και τελικά να επικρατήσουν με 10-8, για να πάρουν τη μεγάλη αυτή νίκη στον πολύ κλειστό τελικό.

Αυτός ήταν ο 2ος τίτλος στη χρονιά για τον Πέτρο Τσιτσιπά, που πριν από 2 εβδομάδες κέρδισε τον τίτλο στο τουρνουά 25.000 δολαρίων του Porec στην Κροατία, μαζί με τον Αριστοτέλη Θάνο.

Συνολικά ήταν ο 9ος επαγγελματικός τίτλος της καριέρας του στα διπλά, 6ος σε τουρνουά της κατηγορίας των 25.000 δολαρίων.