Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις ο Ruud (vid)

Casper Ruud
Casper Ruud Tennis TV
tennisnews team Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου 2020 - 22:00

O Casper Ruud επιβλήθηκε του Fabio Fognini με 2-0 σετ στο Αμβούργο, δίνοντας συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του και εξασφαλίζοντας την παρουσία του στους αυριανούς προημιτελικούς.

Ο Ruud επικράτησε του Fognini με 6-3, 6-3, σε έναν αγώνα που χρειάστηκε μόλις 67 λεπτά για να ολοκληρωθεί.

Ο 21χρονος Νορβηγός είχε 14 winners και μόλις 9 αβίαστα λάθη σε ολόκληρο το ματς, ενώ ο Fognini είχε 16 winners και 25 αβίαστα λάθη.

Στο 1ο σετ έκανε το break στο 8ο game και "ξέφυγε" με 5-3, ενώ άνοιξε το 2ο σετ με 4 κερδισμένα games στη σειρά, για να φτάσει στο 4-0. Το παιχνίδι δεν είχε ακόμα τελειώσει και ο Fognini κατάφερε να μειώσει σε 4-3, ο Ruud όμως διατήρησε τη διαφορά του ενός break και στο 9ο game έκανε ακόμη ένα, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά τη σπουδαία πορεία του στη Ρώμη, όπου ήταν ημιφιναλίστ, ο Ruud θα διεκδικήσει ακόμα έναν ημιτελικό στο Αμβούργο, απέναντι στον Ugo Humbert. Ο 22χρονος Γάλλος, μετά τη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας του επί του Daniil Medvedev, απέκλεισε σήμερα και τον Jiri Vesely, με 6-4, 6-3.