Εκτός Ρώμης ο Rafa! (vids)

Denis Shapovalov
Denis Shapovalov © Mutua Madrid Open
tn team Πέμπτη, 12 Μαϊος 2022 - 23:55

O Denis Shapovalov έβγαλε εκτός Ρώμης τον 10 φορές πρωταθλητή, Rafael Nadal, που θα μείνει για πρώτη φορά εκτός προημιτελικών μετά από 14 χρόνια! Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Ο Shapovalov επέστρεψε από σετ πίσω και κέρδισε τον λαβωμένο Nadal με 1-6, 7-5, 6-2, για να πάρει το τελευταίο εισιτήριο για τους προημιτελικούς του Internazionali BNL d' Italia.

Για πρώτη φορά από το μακρινό 2008 μένει εκτός προημιτελικών ο Nadal, ο οποίος έχει κατακτήσει τον τίτλο στη Ρώμη 10 φορές, ενώ έχει προκριθεί στα προημιτελικά τις 16 από τις 17 προηγούμενες χρονιές!

Αυτό θα αλλάξει φέτος, με τον Shapovalov να κάνει αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει πέρσι στη Ρώμη, όταν κέρδισε το πρώτο του σετ στο χώμα με αντίπαλο τον Nadal, αλλά είχε "λυγίσει" στο tie-break του 3ου σετ, ξανά στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Απόψε τα πράγματα ήταν διαφορετικά, με τον Nadal να κυριαρχεί απολύτως στο 1ο σετ, αλλά να τα βρίσκει σκούρα στη συνέχεια, ενώ στο 3ο σετ φάνηκε να αντιμετωπίζει και πρόβλημα με το πόδι του.

Ο Shapovalov είχε χάσει ένα προβάδισμα με 3-0 και με 4-1 στο 2ο σετ, αλλά δεν πτοήθηκε και έκανε νέο break στο 12ο game, για να το κατακτήσει με 7-5.

Ο Nadal άνοιξε με ένα break το 3ο σετ, αλλά ο Shapovalov γρήγορα ισοφάρισε και οι ισορροπίες άλλαξαν για τα καλά, με τον Καναδό να έχει το momentum αλλά και περισσότερες δυνάμεις από τον Rafa, που φάνηκε να έχει ενοχλήσεις στο πόδι του. Στο 6ο game o Shapovalov "έσπασε" ξανά το σερβίς του Ισπανοού για το 4-2, ενώ με τρίτο διαδοχικό love game έκανε το 5-2!

Το σερί του Shapovalov έφτασε τους 14 κερδισμένους πόντους, με τον Καναδό να προηγείται με 0-30 και 15-40 στο 8ο game. O Nadal έσβησε τα 2 πρώτα match points του Shapovalov, ο 23χρονος όμως δημιούργησε και 3η ευκαιρία, την οποία αξιοποίησε για να κλείσει το ματς στο 8ο game, που ήταν το 4ο συνεχόμενο που κέρδισε.

Μετά από ένα θρίλερ 2 ωρών και 37 λεπτών, ο Shapovalov πήρε την 1η του νίκη στο χώμα με αντίπαλο τον Nadal, 2η συνολικά κόντρα στον Ισπανό, σε 6 προσπάθειες (2-4). Αυτή ήταν η 10η μόλις Top 10 νίκη για τον Shapovalov και η 3η Top 5 σε όλη την καριέρα του, 2η για φέτος, καθώς είχε κερδίσει και τον Alexander Zverev στην Αυστραλία.

Ο 23χρονος Καναδός προκρίθηκε για 2η φορά στα προημιτελικά της Ρώμης, όπου ήταν ημιφιναλίστ το 2020. Θα αντιμετωπίσει αύριo τον Casper Ruud, για μια θέση στην 4άδα. Ο Νορβηγός επικράτησε νωρίτερα του Jenson Brooksby με 6-3, 6-4.