Άψογος Sinner στη πρεμιέρα

tn team Σάββατο, 27 Απριλίου 2024 - 14:56

Ο Jannik Sinner, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.1 του ταμπλό της Μαδρίτης, έκανε μια άψογη εμφάνιση στην πρεμιέρα του, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον 3ο γύρο του τουρνουά σε βάρος του συμπατριώτη του Lorenzo Sonego.

Χωρίς να χάσει χρόνο ο Sinner έφτασε σε μια άνετη πρόκριση κόντρα στον Sonego, με 6-0, 6-3 σε ένα αγώνα που κράτησε 70 λεπτά.

Ο Sinner θα βρεθεί στον 3ο γύρο του τουρνουά φιλοδοξώντας να φτάσει στην 16άδα για 1η φορά στη καριέρα του στην Ισπανική πρωτεύουσα.

Πέρυσι δεν αγωνίστηκε, ενώ το 2023 είχε ηττηθεί στον 3ο γύρο από τον Felix Auger - Aliassime, με 2-0 σετ.

Αυτό είναι το 2ο τουρνουά για τον Ιταλό στη χωμάτινη περίοδο, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση σχεδόν μετά από 3 εβδομάδες και την διοργάνωση του Monte-Carlo, εκεί όπου είχε γνωρίσει την ήττα στα ημιτελικά από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Επόμενος αντίπαλος για τον Sinner θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ των, Pavel Vyacheslavovich Kotov και Jordan Thompson.

H αποστολή του tennisnews.gr στη Μαδρίτη είναι μια χορηγία της Volkl Tennis Greece.