Στον τελικό του Τσάρλεστον Bencic και Jabeur (vids)

Belinda Bencic
Belinda Bencic © Credit One Charleston Open
tn team Κυριακή, 10 Απριλίου 2022 - 10:08

H Belinda Bencic και η Ons Jabeur θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο χωμάτινο 500άρι του Τσάρλεστον, στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Η Bencic ξεπέρασε το εμπόδιο της Ekaterina Alexandrova, κερδίζοντας τη Ρωσίδα στα ημιτελικά του Credit One Charleston Open με 6-4, 6-3, για να προκριθεί στον πρώτο τελικό της καριέρας της στο χώμα.

Η 25χρονη Ελβετίδα, Νο.21 στην παγκόσμια κατάταξη, απώλεσε προβάδισμα με 4-1 στο 1ο σετ και ισοφαρίστηκε σε 4-4, αλλά έκανε break στο 10ο game και το κατέκτησε με 6-4. Στο 2ο σετ έκανε το μοναδικό break στο 6ο game, "ξέφυγε" με 4-2 και σέρβιρε με επιτυχία για το 5-2 και αργότερα για το 6-3, "κλειδώνοντας" τη νίκη της σε 1 ώρα και 18 λεπτά αγώνα.

Για 14η φορά θα βρεθεί σε τελικό στο tour η Bencic, η οποία θα διεκδικήσει τον 6ο τίτλο της καριέρας της (5-8 σε τελικούς). Θα είναι ο πρώτος τελικός της από τον Ιούλιο του 2021, όταν είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Επίσης θα είναι ο πρώτος τελικός της στο χώμα και θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της στην επιφάνεια απέναντι στην φορμαρισμένη Ons Jabeur, που κέρδισε στον άλλον ημιτελικό την Amanda Anisimova με 2-6, 6-1, 6-4.

Η Jabeur επέστρεψε από το χαμένο 1ο σετ, ενώ ανέτρεψε και το 0-2 στο 2ο σετ, στο οποίο έμεινε πίσω για ακόμα μια φορά με break μετά το 7ο game, με 3-4. Κατάφερε να κάνει 2 break στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να κερδίσει τους 10 από τους 11 τελευταίους πόντους, για να πάρει το αποφασιστικό σετ με 6-4 και να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή της σε 1 ώρα και 46 λεπτά παιχνιδιού.

Για τη Jabeur αυτός θα είναι ο 5ος τελικός, 2ος στο χώμα και 1ος από τον περασμένο Οκτώβριο. Έχει κερδίσει έναν τελικό στο παρελθόν η Τυνήσια (1-3 σε τελικούς), η οποία θα έχει τη δυνατότητα να κερδίσει τον 2ο τίτλο της και σημαντικότερο στην καριέρα της, αφού ο άλλος ήταν στο 250άρι του Μπέρμιγχαμ το 2021.