Σπουδαία πρόκριση στο 500άρι του Τόκιο η Παπαμιχαήλ

tn team Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2022 - 12:09

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ πήρε μια σπουδαία πρόκριση για το κυρίως ταμπλό του 500αριού τουρνουά της WTA που φιλοξενείται στο Τόκιο, κάνοντας το 2 στα 2 στο ταμπλό των προκριματικών.

Μετά από την Erika Sema, την οποία κέρδισε το Σάββατο μετά από μια δύσκολη μάχη με 6-4, 4-6, 6-4, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επιβλήθηκε σήμερα και μιας άλλης Γιαπωνέζας, της Himeno Sakatsume, με 6-2, 6-4.

Χάρη στη νίκη αυτή, η 29χρονη Ελληνίδα, Νο.197 στην παγκόσμια κατάταξη, εξασφάλισε την πρόκρισή της στο κυρίως ταμπλό του Toray Pan Pacific Open. Θα είναι η 3η φορά που θα παίξει σε κυρίως ταμπλό σε 500άρι τουρνουά η Δέσποινα, μετά από το τουρνουά του Άμπου Ντάμπι τον Ιανουάριο του 2021 και αυτό της Αδελαΐδας τον Ιανουάριο του 2022.

Ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα η πρωταθλήτριά μας, που προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1 στα πρώτα λεπτά. Στο 6ο game έσβησε ένα break point και έκανε το 4-2, για να κάνει νέο break στη συνέχεια και να κατακτήσει το 1ο σετ με 6-2.

Στο 2ο σετ είχε προηγηθεί με 3-0 και με 4-2, αλλά η Sakatsume, η οποία είναι 21 ετών και βρίσκεται στο Νο.357 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 4-4. Αυτό δεν πτόησε την Παπαμιχαήλ, που έκανε νέο break στο επόμενο game για να ανακτήσει το προβάδισμα με 5-4 και στο 10ο game επέστρεψε από το 15-40, για να κρατήσει το σερβίς της και να "κλειδώσει" τη νίκη, σε 1 ώρα και 35 λεπτά αγώνα.

Η Παπαμιχαήλ θα παίξει με μια ακόμα qualifier στον 1ο γύρο του δυνατού τουρνουά του Τόκιο, την Κινέζα You Xiaodi, που βρίσκεται στο Νο.332 της παγκόσμιας κατάταξης. Αν την κερδίσει, θα είναι η 2η tour-level νίκη της καριέρας της και η 1η σε ένα 500άρι.

Επίσης, αν περάσει το εμπόδιο της Κινέζας, θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο του τουρνουά την Garbine Muguruza, Νο.3 στο ταμπλό και πρωταθλήτρια σε 2 Grand Slam, που βρίσκεται ήδη στη φάση των "16" και περιμένει.