Δεν είχε χρόνο για χάσιμο ο Thiem (vids)

Dominic Thiem
Dominic Thiem Φωτογραφία: Tennis Photo Network
tn team Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2021 - 11:01

Χωρίς να σπαταλήσει ενέργεια ο Dominic Thiem "καθάρισε" τον Dominik Koepfer με 3-0 σετ. Πρόκριση στα τρια σετ και για τον Diego Schwartzman.

Ο Thiem έμεινε στη Margaret Court Arena 1 ώρα και 39 λεπτά, επικρατώντας του Koepfer με 6-4, 6-0, 6-2, σε μια άνετη πρόκριση στον 3ο γύρο του Australian Open.

Με 34 winners και 21 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε το ματς ο περσινός φιναλίστ της Μελβούρνης, ο οποίος δεν είχε τόσο εύκολο έργο στο 1ο σετ, αλλά όσο περνούσε η ώρα κυριαρχούσε όλο και περισσότερο στο court.

Συγκεκριμένα, ήρθε αντιμέτωπος πρώτος με break points στο 6ο game, έσβησε όμως και τις δυο ευκαιρίες του Γερμανού και ισοφάρισε σε 3-3. Στη συνέχεια έκανε το break για το 4-3 και άνοιξε το δρόμο γι' αυτή τη straight sets νίκη, καθώς μόλις κατέκτησε το 1ο σετ κέρδισε 10 games στη σειρά και βρέθηκε να προηγείται με 4-0 στο 3ο σετ!

Ο Thiem θα περιμένει την αναμέτρηση του Νικ Κύργιου με τον Ugo Humbert για να μάθει ποιον παίκτη θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο, που σε κάθε περίπτωση θα έχει μια μεγάλη πρόκληση.

Ούτε ο Diego Schwartzman είχε διάθεση να μείνει ώρα στο γήπεδο, συντρίβοντας τον Alexandre Muller με 6-2, 6-0, 6-3 σε 92 λεπτά στη 1573 Arena. Ο Αργεντινός θα παίξει στον 3ο γύρο με τον qualifier Aslan Karatsev, που έχασε μόνο ένα game από τον Egor Gerasimov, τον οποίο κέρδισε 6-0, 6-1, 6-0!

Τέλος, μετά από 4 ώρες και 7 λεπτά, ο Taylor Fritz κέρδισε τον Reilly Opelka με 4-6, 7-6 (6), 6-7 (4), 7-6 (5), 6-2, σε έναν αγώνα που o Opelka έφτασε τους 43 άσους! Ο Fritz θα είναι ο αντίπαλος του Novak Djokovic στον 3ο γύρο, καθώς θυμίζουμε ο Σέρβος κέρδισε με 3-1 σετ τον Frances Tiafoe νωρίτερα.